Instrukcje krok po kroku. Jakie rośliny można uprawiać razem z pomidorami.

Jakie rośliny można uprawiać razem z pomidorami?

Ważne jest, aby wybrać odpowiednią roślinę towarzyszącą dla pomidorów. Niektóre rośliny mogą nawet pomóc w ochronie pomidorów przed szkodnikami. Jeśli znajdą się blisko siebie, będą rosły bujnie i wydawały obfite owoce. Te informacje zdecydowanie warto znać.

Sadzenie towarzyszące – co to jest?

Sadzenie towarzyszące to metoda uprawy roślin polegająca na sadzeniu sadzonek różnych gatunków w bliskiej odległości od siebie. Robi się to w celu uzyskania korzyści zarówno dla roślin, jak i dla siebie nawzajem. Aby pobudzić je do wzrostu, przeciwdziałać szkodnikom i wspierać ich rozwój, zaleca się uprawianie różnych gatunków roślin razem. Dzięki takiemu grupowaniu można czerpać korzyści z naturalnej symbiozy. Takie grupowanie sprzyja lepszemu rozwojowi i ma pozytywny wpływ na współdziałanie.

Sadzenie w grupach towarzyszących – korzyści

Ochrona upraw

Sadzenie towarzyszące można wykorzystać do ochrony delikatnych roślin przed trudnymi warunkami pogodowymi, takimi jak podmuchy wiatru czy silne nasłonecznienie. Ochronę zapewnią im duże liście i silne łodygi sąsiednich roślin.

Ochrona przed szkodnikami

Sadzenie towarzyszące jest najlepszym i najbardziej naturalnym sposobem zwalczania szkodników. Należy sadzić rośliny, które odstraszają szkodniki i są ze sobą zgodne, gdy istnieje prawdopodobieństwo ich pojawienia się na uprawach.

Zmniejszanie ryzyka

Unikaj monokultur, tj. sadzenia dużej liczby krzewów pomidora na jednym obszarze. Najlepszym rozwiązaniem są polikultury, ponieważ są one oparte na naturze. Problemem może być ryzyko rozprzestrzenienia się szkodników lub chorób na duże grupy roślin. Problem ten można rozwiązać, czerpiąc inspirację bezpośrednio z mądrości natury i jej zasad.

Pozytywne strony

Można zwiększyć liczbę pożytecznych owadów, sadząc obok siebie różne gatunki roślin miododajnych. Pozwoli to skuteczniej zwalczać szkodniki.

Bazylia

Bazylia jest dobrym sąsiadem dla pomidorów. Wpływa nie tylko na zdolność owoców do wydawania owoców, ale także na ich smak. Odstrasza roztocza, owady i szkodniki, takie jak muchy i komary. Bliskość bazylii będzie miała pozytywny wpływ na uprawę szparagów i papryki.

Nagietek

Dobrym pomysłem jest sadzenie pomidorów i nagietków blisko siebie. Ponieważ oba gatunki mają podobne wymagania co do wzrostu, jest to dobry pomysł. Ochrona systemów korzeniowych pomidorów przed nicieniami. Najpierw należy umieścić pomidory w glebie. Następnie należy zrobić otwory dla nagietków. Ta odległość jest idealna. Taka odległość zapewnia roślinom wystarczająco dużo miejsca do prawidłowego wzrostu.

Czosnek

Czosnek należy sadzić w pobliżu pomidorów. Ponieważ odstrasza mszyce, jest dobrą rośliną towarzyszącą. Motyle, ćmy i inne szkodniki mogą być odstraszane przez wysoki poziom związków siarki w czosnku. Bazylia jest cenną rośliną, gdy sadzi się ją w towarzystwie buraków i innych pożytecznych owadów, takich jak sałata, pomidory, ziemniaki, truskawki i róże. owoców. Najlepiej nie sadzić jej w bezpośrednim sąsiedztwie grochu.

Rośliny początkujące – przykładowe konfiguracje

  • Morele i jabłka świetnie wyglądają w otoczeniu nagietków lub czosnków.
  • Fasola jest dobrym sąsiadem dla ziemniaków, grochu, marchwi, selera i kukurydzy.
  • Czosnek nie jest dobrym towarzyszem dla cebuli, porów i szczypiorku. Jest szkodliwy dla buraków. Czosnek i buraki spowalniają wzajemnie swój wzrost.
  • Buraki powinny być sadzone w pobliżu ziemniaków, kukurydzy i mięty.
  • Ogórki powinny być uprawiane obok warzyw korzeniowych, takich jak seler, marchew, szparagi, fasola i sałata.
  • Słoneczniki i kukurydza mogą mieć pozytywny wpływ na wzrost, smak i aromat pomidorów. Nie należy ich sadzić obok ziemniaków i szałwii.
  • Koperek jest dobrym wyborem dla takich warzyw, jak ogórki, kapusta i kalafior. Może pozytywnie wpływać na sałatę, kukurydzę i cebulę. Nie należy go sadzić w pobliżu pomidorów i marchwi.
You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!