Poznaj jego właściwości lecznicze: Jak uprawiać lubczyk w domu.

Lubczyk jest byliną, która może się dobrze rozwijać, jeśli tylko nie zniechęcisz się pierwszymi trudnościami i zapewnisz jej odpowiednie warunki do wzrostu.

W tym przewodniku znajdziesz wskazówki i informacje na temat pielęgnacji tego pachnącego zioła. Pamiętaj, aby kupować nasiona lubczyku tylko z zaufanych źródeł.

Po zabraniu nasion do domu należy namoczyć je w wodzie przez 2-3 godziny przed przygotowaniem gleby do wysiewu. Dobrym pomysłem jest zmieszanie ziemi ogrodowej z ziemią do kwiatów. Gdy wszystko jest już przygotowane, można przystąpić do sadzenia – w pojemniku lub w wybranym miejscu w ogrodzie.

Lubczyk ma właściwości lecznicze

Lubczyk to uniwersalna przyprawa, którą cieszą się od wielu pokoleń. Należy też do grupy roślin bardzo odpornych, łatwych w uprawie i niezbyt trudnych w pielęgnacji.

Jak smakuje lubczyk? Na początku smakuje słodko i lekko gorzko. To roślina, która ma tak bogaty smak, że była niezastąpiona w kuchni naszych babć. Lubczyk może być używany do gotowania, ale to nie wszystko, co ta niezwykła roślina ma do zaoferowania!

Lubczyk może mieć pozytywny wpływ na twoje zdrowie

Lubczyk to coś więcej niż przyprawa, która dodaje smaku potrawom. To pierwszorzędna roślina, która ma niesamowite właściwości zdrowotne.

Lubczyk ma 10 korzyści zdrowotnych

  • Osoby będące na diecie powinny rozważyć przyspieszenie metabolizmu.
  • Pozwala na łatwiejsze oddychanie
  • Wspomaga procesy trawienne,
  • Wspomaga choroby reumatyczne i inne dolegliwości stawów – w tych przypadkach szczególnie pomocny może być napar z korzenia lubczyku
  • Usuwa nadmiar sodu i wody z organizmu
  • wspomaga pracę pęcherzyka żółciowego, wydzielanie żółci i enzymów wątrobowych
  • Może być pomocny przy wzdęciach, gazach i niestrawności.
  • Ma działanie moczopędne, dzięki czemu jest idealny dla osób mających problemy z oddawaniem moczu lub stolca.
  • Oczyszcza krew i zwiększa wytrzymałość naczyń krwionośnych.
  • Wspomaga układ odpornościowy i przyspiesza proces gojenia.

Lubczyk dla zastosowania w  domu

W przeszłości lubczyk był wykorzystywany nie tylko jako dodatek do żywności. Suszone lub świeże liście tej rośliny stosowano jako środek odstraszający gryzonie i inne szkodniki. Często umieszczano je w pomieszczeniach i szafach, w których przechowywano żywność.

Uprawa lubczyku

Do użytku domowego wystarczy jedna lub dwie rośliny. Nasiona lubczyku można łatwo znaleźć w dobrze zaopatrzonych sklepach ogrodniczych. Siew domowy najlepiej wykonać wiosną, w marcu lub kwietniu.

Inną możliwością jest rozmnażanie przez sadzonki. Sadzonki można po prostu umieścić w glebie. Po pewnym czasie ukorzenią się one w glebie. Można też użyć gotowych sadzonek do posadzenia w ogrodzie. Ponieważ lubczyk jest rośliną wytrzymałą i odporną, nie powinno stanowić problemu, jeśli temperatura na zewnątrz jest nieco niższa. Może rosnąć w umiarkowanym cieniu i przy odpowiedniej wilgotności powietrza. Jest to szczególnie ważne w lecie, gdy robi się gorąco.

Napary z ziół leczniczych z lubczyku

Napar z lubczyku może być stosowany w celu oczyszczenia organizmu po zatruciu nikotyną lub alkoholem. Jest on również korzystny dla dróg moczowych, zwłaszcza w przypadku stanów zapalnych. Napar ten jest łatwy do przygotowania w domu. Wystarczy dodać 1/4 litra wody do łyżeczki posiekanych liści i gotować przez 10 minut.

Domowy koncentrat z lubczyku

Składniki

  • 400 ml wody
  • Lubczyk (z łodygami).
  • 2 łyżki stołowe oleju słonecznikowego
  • 1 łyżeczka świeżego majeranku
  • 1 łyżeczka soli

Przygotowanie

Użyj maszynki do mięsa, aby dokładnie oczyścić lubczyk. Włóż zmieloną roślinę do garnka. Dodaj wodę. Całość gotować przez 15 minut. Następnie przecedzić wywar przez ściereczkę. Wymieszaj z pozostałymi składnikami (tj. ponownie ugotuj masę z olejem majerankowym, solą i oliwą z oliwek. Umieścić mieszankę w słoikach

Koncentrat z lubczyku można dodawać do wielu zup i sosów.

You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!