To działa: Jak usunąć czarną pleśń z silikonu w kuchni i łazience za pomocą tej domowej sztuczki.

Pleśń może rozwinąć się w każdym miejscu, szczególnie lubiąc miejsca wilgotne i ciepłe. To tam właśnie najczęściej spotkamy dorodne plamy pleśniowe. W domach takimi miejscami zazwyczaj są łazienka i kuchnia.

Nieodpowiednia wentylacja i za wysoka wilgotność powietrza sprawiają, że pleśń rozprzestrzenia się szybko i w sposób niekontrolowany. Najgorzej jednak, że jest kompletnie niewidoczna i często po prostu nie jesteśmy jej świadomi. Często rozwija się ona w pralce lub za umywalką, a zdarza się także pod fugami w płytkach, które można szorować i domywać, ale nigdy nie uda nam się ich wyczyścić idealnie i uwolnić od zarodników pleśniowych.

Pleśń ma to do siebie, że nie jest nieszkodliwym grzybem lecz wywołuje choroby i problemy zdrowotne. Pogarsza jakość powietrza w domu, przez co rozwijają się choroby układy oddechowego i płuc, a także astma. Małe dzieci, osoby starsze i osoby z chorobami układu oddechowego są szczególnie narażone na powikłania, związane z występowaniem pleśni w domu.

Wilgoć jest tym problemem, z którym czasem ciężko sobie poradzić. Najczęściej objawia się czarną pleśnią, która odbarwia silikon, co nie dość, że jest chorobotwórcze, to także wygląda bardzo nieestetycznie. Niestety, silikonu nie da się łatwo uczyścić, gdyż jest na wszelkie formy odporny. Istnieje jednak pewien trik, który sprawia, że łatwo można pozbyć się czarnej pleśni z silikonu. Potrzeba do tego rzeczy, którą prawie każdy z nas ma w domu, w kuchni. Dzięki temu możemy sprawić, że nasza łazienka będzie idealnie czysta, a co najważniejsze – nie będzie w niej pleśni. By poradzić sobie z pleśnią wystarczy stworzyć prostą miksturę z dwóch składników, które bez problemu zakupimy w każdym sklepie, nawet osiedlowym.

Składniki:

  • pół szklanki białego octu
  • 3 łyżki sody oczyszczonej

Oba składniki należy zmieszać ze sobą, aż soda rozpuści się w occie. Stworzony preparat można nakładać na pleść pędzlem lub przelać do butelki z rozpylaczem i spryskać spleśniałe miejsce, najlepiej bezpośrednio na silikon. Po nałożeniu mikstury należy zostawić ją na powierzchni przez 30-40 minut, by się wchłonęło i zaczęło działać. W tym czasie możemy zagotować wodę i wystudzić ją delikatnie, ponieważ to właśnie ciepłą (ale nie gorącą) wodą spłukujemy nasz preparat.

Robimy to za pomocą gąbeczki, a malutkie, trudno dostępne miejsca możemy doczyścić wykałaczką. Po zakończeniu zmywania przemywamy jeszcze raz ciepłą wodą całą powierzchnię, a później wycieramy ją czystą, suchą ściereczką z mikrofibry, która nadaje się do tego typu zabiegów najlepiej. Całą procedurę wykonujemy w rękawiczkach ochronnych, by nie zrobić dłoniom krzywdy.

To domowy sposób na walkę z pleśnią, jednak nie jedyny. Jest ich o wiele więcej, jednak nie zawsze wiemy, co jest odpowiednie do walki z tym chorobotwórczym, nieestetycznym grzybem.

Jedną z broni przeciwko pleśni jest alkohol. Bardzo dobrze sprawdza się w usuwaniu pleśni ze ścian. Najlepiej do tego nada się jasny, czysty alkohol np. spirytus lub wódka. Wystarczy zmieszać ze sobą alkohol i wodę w proporcji jeden do jednego, a następnie nałożyć na powierzchnię. Po około 30 minutach można gąbką zebrać pleśń ze ściany. Bardzo ważne jest, by dokładnie zdezynfekować wszystkie rzeczy, które miały kontakt z pleśnią. Należy także pracować w rękawiczkach ochronnych.

Zwykły ocet również dobrze radzi sobie z pleśnią. Jest skuteczny na praktycznie wszystkich powierzchniach, nie tylko silikonowych. Nie zadziała jedynie na tynku wapniowym, ponieważ tam ocet traci swoje działanie. Wystarczy odpowiednią ilość przelać do butelki ze spryskiwaczem i rozpylić w miejscu, w którym zebrała się pleśń. Chwilę odczekać i dokładnie zebrać grzyba. Octową kurację można fundować 2-3 razy w miesiącu w miejscach, gdzie wcześniej zbierała się pleśń, by mieć stuprocentową pewność, że wybite zostały wszystkie zarodniki pleśniowe.

Nie należy jednak przesadzać z ilością nakładanego octu, ponieważ jego zapach może utrzymywać się przez dłuższy czas, a by zabieg był skuteczny – nie wolno rozcieńczać octu z wodą.

You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!