W ogrodnictwie istnieją wiele sposobów na wykorzystanie zwykłego mleka w celach nawozowych i ochronnych dla roślin.

Nie każdy wie, że wykorzystanie ze zwykłego, krowiego mleka w ogrodzie czy na działce może znacznie poprawić wzrost roślin i przyczynić się do ogólnego rozwoju naszego ogródka. Wiele osób może być zaskoczonych tym, jak korzystnie mleko działa na warzywa i owoce, które na co dzień hodujemy przed domem.

Najważniejszą korzyścią związaną z używaniem mleka w ogrodzie jest nawożenie gleby. Składniki odżywcze i wartościowe minerały oraz pierwiastki przenikają do ziemi i zostają w niej, jednocześnie uzupełniając braki tych składników u roślin, które najbardziej tego wymagają. Najlepiej wchłania się wapń, potas i magnez, a także azot, który jest niezbędny w procesie kwitnięcia ogórków. Mleko jest więc doskonałym, w pełni bezpiecznym, a przede wszystkim ekonomicznym rozwiązaniem, pozwalającym dostarczyć ten ważny element, bez którego roślina może obumrzeć jeszcze przed zakwitnięciem.

Mleko działa na glebę jeszcze w jeden sposób, oprócz nasycania jej wartościami odżywczymi. Normalizuje pH ziemi i stymuluje mikroflorę, pozwalając na wzrost roślin, które nie lubią gleby zbyt kwaśnej lub zbyt zasadowej. Zwiększa się w ten sposób różnorodność roślin, które możemy uprawiać w danym miejscu. Można posypać ziemię mlekiem w proszku lub przygotować specjalny nawóz.

Do przygotowania mlecznego nawozu potrzebny jest litr naturalnego mleka lub kefiru. Należy je rozrobić z dziesięcioma litrami wody, dodać kilka kropel jodu i porządnie wymieszać do stworzenia spójnego płynu. Jeden krzew powinien otrzymać litr takiego nawozu, by efekty były zauważalne. Nie należy używać pasteryzowanego mleka, ponieważ rezultaty nie będą zbyt dobre.

Mleko można połączyć również z hummusem lub popiołem drzewnym. Uzyskaną mieszanką można podlać owocowe krzewy czy drzewa, które będą zadowolone z lekko kwaśnej gleby i szybciej przyniosą nam soczyste owoce, których również powinno być więcej niż wcześniej. Spryskanie truskawek mlekiem i wodą (w proporcji pół na pół) pozwoli uniknąć mszyc i innych owadów.

Mleko doskonale działa także na pomidory i chroni je przed chorobami oraz grzybami. Wystarczy spryskać je preparatem składającym się w 90% z wody i w 10% z mleka. Pomidory powinny przejść taką kurację przynajmniej raz w miesiącu.

Połączenie mleka i melasy sprawi, że rośliny będą lepiej chronione przed owadami (w tym chrząszczami), które mogą niszczyć rośliny. Dzięki nim kwiaty i krzewy będą silniejsze i odporniejsze.

You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!