Roślina zwalczająca alergie i wirusy – zobacz jak rozmnażać ją w domu

Zielona roślina o niepozornym wyglądzie bijąca rekordy popularności w ostatnim czasie? Jej ludowa nazwa to Eukaliptus,
a samo jej wnętrze jest szczególnie korzystne.

Przenikliwy zapach Eukaliptusa działa niezwykle odprężająco na organizm i wpływa na zmęczoną psychikę jak łagodzący balsam. To tylko podstawowe atuty – dodatkowo odstrasza komary i muchy, działa bardzo korzystnie na drogi oddechowe, a także odświeża powietrze.

Otrzymałam go od sąsiada w prezencie kilka lat temu – ukorzeniłam je w wodzie i zasadziłam. Teraz ma swoje miejsce w każdym pokoju i ma go cała moja rodzina. Z pewnością nie będziesz musiała kupować nowej rośliny, warto spytać sąsiadów, czy ktoś jej nie hoduje.

Kubańskie oregano

Roślina jest znana pod kilkoma nazwami: Mięta meksykańska – czyli wspomniany wcześniej Eukaliptus, Kubańskie oregano. Warto użyć świeżej rośliny biorąc kilka listków i pocierając je w dłoniach. Po chwili zacznie ulatniać się jej aromat. Działa udrażniająco na zatkany nos.

Roślina nawet stojąc bezwiednie w pomieszczeniu uwalnia olejki eteryczne do powietrza. Niesamowicie wpływa na relaksację dróg oddechowych, przez co można odczuć swobodniejszy oddech podczas przebywania w pomieszczeniu, w którym znajduje się Eukaliptus.

Zrób z niego herbatę

Zerwij kilka listków i zalej je wrzątkiem. Po chwili masz regenerującą herbatkę przynoszącą ulgę w przeziębieniu, bólu gardła i kaszlu. Łagodzi też bóle głowy. Jeden listek wystarcza na filiżankę. Regularne spożywanie pomaga przy astmie, nadciśnieniu, a także problemach trawiennych.

A to nie koniec: wspomaga w regeneracji obrażeń skóry, infekcji skórnych, oparzeń, a także w leczeniu reumatyzmu, siniaków i blizn. Wystarczy podać infuzję i natrzeć uszkodzony obszar skóry bądź bolący staw.

Naturalny środek odstraszający komary i inne owady

Pomimo zbawiennego działania na Twoje drogi oddechowe, owady, komary i ćmy trzymają się od niej z dystansem. Eukaliptus skutecznie odstrasza owady podobnie jak mięta.

Syrop z Eukaliptusa? Wykorzystaj jego uzdrawiającą moc

Przepis na przyrządzenie leczniczego syropu z Eukaliptusa.

Potrzebujesz:

  • około 50 dużych listków rośliny – więcej jest wskazane;
  • szczelnie zamykany, szklany pojemnik;
  • cytryna;
  • cukier – ilość zależna od ilości listków, do 1 kg na ok. 759 g;
  • limonka;
  • pomarańcza.

Sposób przygotowania:

Liście dokładnie opłucz w zimnej wodzie. Pokrój je na pół w celu uwolnienia jak największej ilości soku. Dowolnego cytrusa (limonkę, cytrynę lub pomarańczę), myjemy i kroimy razem ze skórką.

Dalej jest już tylko prościej. Układaj listki naprzemiennie z cukrem i sokiem z cytryny i cytrusami w czystym pojemniku do momentu, aż całkowicie go zapełnisz. Gdy to zrobisz, zamknij szczelnie naczynie i postaw za oknem. W przeciągu kilku tygodni cukier powinien się rozpuścić.

Jeśli uznasz to za konieczne, możesz od czasu do czasu go delikatnie uciskać bądź mieszać. Kontroluj regularnie zawartość pojemnika, zważając, by na wierzchu nie zaczęła tworzyć się pleśń. Gdy zauważysz, że zawartość pojemnika jest już całkowicie płynna, odcedź ją przez płótno i porządnie wyciśnij.

Syrop należy przechowywać w lodówce. Istotne jest ot, iż nie podrażnia on żołądka, wspiera organizm w rozluźnianiu ubytków, jest szczególnie silny na zapalenie oskrzeli, stany zapalne gardła oraz inne jesienno-zimowe dolegliwości.

Należy spożywać jedną łyżeczkę 3 razy na dobę. Równie dobrze można dodawać do płatków owsianych, musów owocowych czy jogurtu.

You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!