Organizm alarmuje nas o zakrzepie krwi – nie lekceważ tych istotnych sygnałów.

Zakrzepica żył częściej dotyka kobiety niż mężczyzn, jednak panowie również są na nią narażeni.

Zakrzepy w naczyniach krwionośnych stanowią zagrożenie życia. Oderwanie skrzepu i jego przemieszczanie się po organizmie, może być przyczyną groźnych konsekwencji, zwłaszcza gdy zakrzep dotrze do płuc lub serca.

Jak się bronić przed zakrzepem?

Bardzo ważne jest odpowiednio wczesne rozpoznanie rozwijającego się stanu chorobowego i podjęcie leczenia. Sprawdź 10 objawów, które pojawiają się przy zakrzepicy!

Nudności i wymioty

Zakrzepicy często towarzyszą wymioty, pojawiają się wtedy, gdy zakrzep umiejscowiony jest w podbrzuszu. Niedokrwistość krezkowa, jak fachowo nazywa się ten stan, objawia się również silnymi bólami brzucha.

Za mała ilość krwi docierającej do jelit, powoduje również mdłości połączone z krwawym stolcem. Zaobserwowanie jednego z powyższych objawów, powinno być sygnałem do natychmiastowej wizyty u lekarza, zaniechanie tego może prowadzić nawet do śmierci.

Bóle w piersiach

Zakrzew w płucach objawia się bólem w klatce piersiowej. Ból ten bywa mylnie kojarzony z zawałem lub inną chorobą serca. Kiedy najczęściej pojawia się kłucie w piersiach?

Dolegliwości nasilają się przy głębokim oddychaniu. W momencie pojawienia się bólu w klatce piersiowej nie warto jednak rozważać jego przyczyn, symptom ten powinien być możliwie jak najszybciej skonsultowany z lekarzem specjalistą.

Bóle rąk i nóg

Bóle kończyn bardzo często są lekceważone przez osoby dotknięte tymi dolegliwościami. Tymczasem jest to jeden z objawów zakrzepicy.

Ból może towarzyszyć choremu zarówno podczas pozycji nieruchomej, jak również w czasie chodzenia i innej aktywności fizycznej.

Kołatanie serca

Zakrzep w płucach sprawia, że do organizmu dostarczana jest mniejsza niż zazwyczaj ilość tlenu. W takiej sytuacji serce próbuje przejąć część pracy płuc i zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na tlen. Wzmożona praca serca objawia się poprzez jego kołatanie.

Opuchlizna na nogach

Spuchnięte nogi zazwyczaj mylnie kojarzone są z przeciążeniem lub zatrzymaniem wody w organizmie. Przyczyna obrzęku kończyn może być jednak zgoła inna. Osoby dotknięte obrzękiem kostek lub innej części kończyn dolnych, powinny starać się szybko odkryć przyczynę problemu.

Problemy z oddychaniem, zadyszka

Kolejny objaw świadczący o zakrzepie obecnym w płucu. Szybkie męczenie się, zadyszka i problemy z oddychaniem, powinny zostać skonsultowane z lekarzem.

Ciemne plamy na nogach

Przebarwienia i plamy na nogach to kolejny sygnał ostrzegawczy, zwłaszcza gdy plamy te mają krwistoczerwoną lub ciemną barwę. Niepokojące są również czerwone smugi biegnące wzdłuż żyły.

Problemy ze wzrokiem

Najmniej oczywistym objawem zakrzepicy są problemy ze wzrokiem lub nawet częściowa ślepota, czym mogą być spowodowane? Zaburzenia wzroku mogą być wynikiem niedrożnej tętnicy środkowej w siatkówce oka. Ślepota lub niedowidzenie często idą też w parze z zaburzeniami równowagi i zawroty głowy.

Każdy z powyższych objawów jest powodem do niepokoju. Nie warto zwlekać i odkładać wizyty u lekarza. Wczesne zdiagnozowanie zakrzepu, może uratować życie i zdrowie chorego.

Sygnałów ostrzegawczych ze strony organizmu w żadnym wypadku nie należy lekceważyć.

You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!