Jak odmłodzić mózg, nauczyłem również swoją babcię – neurolog zdradził najprostszy sposób na poprawę pamięci

Aby dożyć sędziwego wieku zachowując zdrowie i pełną sprawność należy ćwiczyć nie tylko ciało, ale też umysł.

W młodym wieku, szczególnie kiedy się uczymy lub wykonujemy pracę umysłową, ćwiczenia mózgu często schodzą na drugi plan – skupiamy się przede wszystkim na swoim zdrowiu fizycznym, a mózgowi dostarczamy zajęć w trakcie wykonywania zwykłych, codziennych czynności. Inaczej jednak wygląda sprawa u osób starszych.

Emerytura spędzana przed telewizorem, na pogaduszkach z sąsiadkami lub przeglądaniu prasy brukowej niestety nie jest w stanie dostarczyć mózgowi odpowiedniej ilości bodźców.

Tak jak nieużywane mięśnie tracą siłę, tak samo brak stymulacji mózgu może prowadzić do jego „osłabienia” – problemów z pamięcią, koncentracją czy zwiększać ryzyko choroby Alzheimera.

Ćwiczenie funkcji mózgu wcale nie jest trudne, a regularny trening poprawi twoją pamięć i koncentrację, wspierając tworzenie nowych komórek nerwowych i przekazywanie sygnałów pomiędzy poszczególnymi strukturami mózgu.

Badania naukowe potwierdzają, że ćwiczenia mózgu nie tylko pomagają zachować sprawny umysł do późnej starości, ale też spowalniają rozwój i zapobiegają demencji i chorobie Alzheimera. Do popularnych metod należy chociażby rozwiązywanie krzyżówek i sudoku, granie w gry logiczne, układanie puzzli.

Jeśli jednak chcesz zadbać o swój mózg bez dodatkowych nakładów pieniężnych, wypróbuj te ćwiczenia:

You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!