Nie warto ignorować tych 9-ciu objawów, które świadczą o możliwym raku piersi.

Z roku na rok liczba kobiet cierpiących na nowotwory piersi rośnie. Najbardziej narażone na zachorowanie są kobiety w przedziale wiekowym 50 – 69 lat.

Dlatego pamiętać należy jak ważne jest samobadanie. Zwróć też szczególną uwagę na opisane poniżej objawy i jeśli którekolwiek z nich wystąpią, skontaktuj się z lekarzem. Szybka reakcja jest niezwykle pomocna, zwiększa bowiem znacznie prawdopodobieństwo wyleczenia.

Różnego rodzaju grudki i guzki

Możesz je wybadać sama, właśnie podczas samobadania. Stojąc przed lustrem swoim piersiom. Szczególną uwagę zwróć na to, czy nie dostrzegasz zmian w ich wyglądzie, np uwypukleń, wklęsłości.

Następnie zbadaj delikatnie swoje piersi. Nie lekceważ też przebarwień na skórze, jej napięć ani marszczenia. Wszystkie tego typu objawy wymagają szybkiej konsultacji.

Obrzmienie

Wykonując samobadanie skontroluj też, czy w okolicach węzłów chłonnych oraz pach nie ma żadnych obrzęków. Jeśli takowe odkryjesz, skontaktuj się ze specjalistą. Powiększone gruczoły mogą świadczyć o zwykłej infekcji, jednak nie warto ich ignorować. Szybka diagnoza może uratować Twoje zdrowie i życie.

Jednostronne obrzmienie

Często zdarza się, że jedna pierś est delikatnie większa od drugiej. Nie stanowi to problemu i jest jak najbardziej naturalne.

Większość kobiet tak ma. Jeśli jednak nagle jedna pierś znacznie się zwiększy, jest to wyraźny sygnał, że czas udać się do lekarza w celu kontroli.

Wyciek z brodawki

Jeśli nie jesteś kobietą w ciąży ani karmiącą, z Twojej brodawki nie ma prawa nic wyciekać. Jeśli jesteś w stanie błogosławionym lub karmisz piersią, siara i mleko są normalną wydzieliną.

Jeżeli jednak z brodawki wydostaje się ropna wydzielina lub krwisty płyn, jest to bardzo zły znak. Koniecznie uda się do specjalisty w celu diagnozy.

Nieprawidłowa budowa piersi

Kiedy zauważysz, ze pierś jest nienaturalnie zassana do środka, udaj się do lekarza. Jest to bardzo częsty objaw nowotworu piersi.

Pomarańczowa skórka

Cellulit na piersi? Jeśli zauważysz zgłębienia, które go przypominają lub inne podrażnienia, może to być symptom, że dzieje się coś złego.

Prosimy, nigdy nie zapominaj jak ważna jest samokontrola.

Samodzielne badanie piersi pozwala niezwykle szybko wykryć nawet niewielkie zmiany w obrębie piersi. To często ratuje zdrowie a nawet życie wielu kobiet na całym świecie.

To, jak ważne jest zdrowie piersi można dostrzec zwłaszcza a październiku, który jest miesiącem dbania o zdrowie piersi i działania profilaktycznego przeciwko nowotworom tej części ciała. Taka kampania jest bardzo przydatna, gdyż wiele osób żyje w nieświadomości, nie bada się samodzielnie a nawet nie uczęszcza do ginekologa.

Tymczasem każda kobieta ma prawo do zbadania piersi przez lekarza tej specjalizacji, warto się o nie dopominać, ponieważ niektórzy specjaliści całkowicie je pomijają, skupiając się wyłącznie na dolnych partiach ciała.

Dodatkowo powstał tak zwany „dzień na U”, czyli dogodny dzień dla każdej kobiety, w którym idzie ona wykonać badanie USG piersi. Jest to bardzo ważne w profilaktyce chorób takich jak rak, ponieważ niektóre zmiany są niedostrzegalne gołym okiem. Jeśli wykryjesz u siebie którąś z powyższych zmian, postaraj się zachować spokój.

Nie zawsze objawy te świadczą o groźnej chorobie, warto jednak jak najszybciej znaleźć się w rękach specjalisty, aby mieć pewność, że nie dzieje się nic złego oraz podjąć ewentualne leczenie wcześnie.

You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!