Zdrowie w opałach – Oto niepokojące zmiany na twarzy, których nie wolno lekceważyć.

Drugi człowiek ma prosty sposób na sprawdzenie stanu zdrowia – spojrzenie w oczy. Podobnie jest z kondycją skóry twarzy. Jeśli pogarsza się, może sygnalizować poważne choroby. Artykuł mówi, jak rozpoznać problemy zdrowotne na podstawie wyglądu twarzy.

Cienie i worki pod oczami od dzieciństwa niepokoją wielu.

Jeśli są genetyczne, nie ma się czym przejmować. Jeśli jednak nagle pojawią się i utrzymują się dłużej, trzeba na nie uważać. Mogą świadczyć o zaniedbaniu siebie, imprezach, używkach, przemęczeniu, czy niedostatku snu. Zmiana trybu życia i nawodnienie organizmu są pomocne, a tymczasem zimne okłady i korektor.

Czerwony nos może być spowodowany rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi.

Występuje w zimnie, alergiach, czy infekcjach. Jeśli jednak jest stały, warto zbadać stan zdrowia.

Żółte oczy i twarz mogą wskazywać na problemy z wątrobą, gdyż nagromadzają się toksyny.

Żółtaczka u dorosłych może świadczyć o uszkodzeniu wątroby przez alkohol. Warto zbadać wątrobę, trzustkę i woreczek żółciowy oraz wykluczyć wirusowe zapalenie wątroby czy mononukleozę.

Wysypka motyla może być reakcją alergiczną, ale też objawem toczenia – ciężkiej choroby autoimmunologicznej.

Warto udać się do lekarza, gdy towarzyszy jej gorączka.

Rany wokół ust mogą być spowodowane niedoborem witamin, stresem, czy osłabieniem odporności.

W przypadku opryszczki warto zastosować maści dostępne w aptekach bez recepty. Pęknięte usta są częste zimą. Nawilżanie tłustym balsamem i unikanie oblizywania pomaga. Jeśli są spowodowane alergią, należy zastanowić się, co uczula.

Nadmierne owłosienie twarzy u kobiet może wskazywać na poważne choroby, jak zespół policystycznych jajników, utrudniający zajście w ciążę.

Wizyta u ginekologa i ograniczenie spożycia cukru jest zalecane.

Wypadanie brwi i rzęs może świadczyć o niedoczynności tarczycy, zwłaszcza u osób po 50 roku życia.

Jeśli towarzyszą temu zmęczenie, przyrost masy ciała i suchość skóry, warto skonsultować się z lekarzem.

Pojawianie się nowych znamion zwykle nie jest groźne.

W dużych ilościach jednak, gdy się pojawiają, albo kiedy zmieniają się, czujność należy zachować. Sygnałami niepokojącymi zmiany kształtu, koloru i równomierności być powinny. W takich przypadkach konsultacja z lekarzem konieczna jest, gdyż czerniakiem – nowotworem złośliwym skóry – znamiona przerodzić się mogą.

Ryzyko wystąpienia nowotworu skóry zminimalizować można, ograniczając przebywanie na ostrym słońcu. Warto również rozważyć usunięcie znamion w miejscach narażonych na uszkodzenie lub ucisk przez ubrania, jak np. biustonosz czy pasek od spodni.

You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!